sobota 30. září 2023

Statistika

Jak je zvykem, doplňujeme pár nudných statistických čísel:
  • po Korsice najeto za necelých 9 dní Peugeotem 208 celkem 1423 km, což statistickým přepočtem znamená krásných 21345 zatáček 
  • koncový stav tachometru jsme symbolicky zaokrouhlili na 8400 km
  • ulovena dvě FTF ze tří teoreticky možných, na poslední možnosti zapisujeme drsné DNF
  • odlovena nejstarší keš ostrova z roku 2002

Protože se nás často někdo ptá na cenu dovolené a my si ji fakt nepamatujeme, uvádíme stručně hlavní nákladové položky za 8 dní na Korsice v roce 2023 plus dva dny přespání a zážitků po cestě tam i zpět:

  • letenky 9,8 tis. Kč
  • přespání cestou tam 1,6 tis. Kč
  • trajekt Livorno - Bastia 1,3 tis. Kč
  • ubytování na Korsice na 8 dní 18 tis. Kč
  • auto na celý pobyt 5,3 tis. Kč
  • trajekt zpět 1,3 tis. Kč
  • přespání v Pise cestou zpátky 2,5 tis. Kč
  • celkem 40 tis. Kč sakumprdum za dvě osoby

 

Závěrečné zhodnocení

Korsika je úžasná. Kombinuje divoké hory, ještě divočejší horské řeky s obřími žulovými balvany, krásnou přírodu, romantické kamenné horské vesničky a idylické pláže a plážičky s tou nejkřišťálovější vodou, jakou příroda dokáže vytvořit.

Lidé jsou možná vnitřně drsní Korsičané, co mají v kořenech krevní mstu, ale navenek jsou přátelští. Gastronomie vychází z italské a francouzské. Skvělé jsou uzeniny z místních polodivokých prasátek a široká škála sýrů. 

Jediné "ale" jsou místní silnice. Jsou sice ve výborném stavu, ale klikatí se tak, že si brzy ukroutíte volant a zdánlivě blízké cíle se díky zatáčkám stanou na pokraji dosažitelnosti. Bydleli jsme ve středu jižní špičky ostrova a pochvalovali si, jak budeme mít vše snadno dostupné. Najeli jsme za 9 dní skoro 1500 km a jinam, než na jih se nedostali.

Rekordní italská rychlost

Obávali jsme se ranní cesty na letiště. Už včera, když jsem taxi přes šeptající telefon pana domácího domlouval, mi dispečerka sdělila, že od sedmi to nejde, že nejdříve v 7:05.

Řidič byl u dveří přesně v 7:00, uháněl 5 km na letiště, když musel kvůli popelářům jet oklikou, tak superkorektně stopnul taxametr, vyložili, nakráčeli do letištní haly, odbavili, bezpečnostně se zkontrolovali a v 7:26 seděli na kávě u gejtu. Jistě světový rekord. 

Pravdou je, že Italové jsou zjevní salámisti a bezpečnostní kontroly neberou až tak vážně. 

pátek 29. září 2023

Pisa noční

Na cestě zpět máme zastávku v Pise. Letadlo totiž letí z Pisy dopoledne a s trajektem z Korsiky se to jinak nedá skloubit. Trochu váháme, jak se dopravit od trajektu na ubytování v Pise. Minulou kombinaci lanové dráhy, vlaku a taxíku se nám nechce opakovat. 

Zkoušíme přivolat taxi k trajektu a řídiči pokládáme záludnou otázku, že nás buď hodí na nádraží, nebo rovnou na ubytování do Pisy. Ať si vybere, tedy vybereme si my, podle jím nabídnuté ceny. 23 km vzdálená Pisa vyšla na pevných 60€, pokud zaplatíme cash. Vzhledem k tomu, že to byl skoro součet cen dopravy s drkotáním po špinavých nádražních chodbách a nástupištích bez výtahů či eskalátorů, doplněný kilometrem pěšky od nádraží v Pise, neváháme ani chvilku. 

Řidič nás vyhazuje na hlavní ulici, protože ubytování je na pěší zóně. Je to ale jen kousek a cesta nám dává zplna nasát atmosféru noční Pisy. Úžasná změť uliček, restaurací a barů, kostelů, kde právě probíhá bohoslužba, okořeněná spoustou lidí a cyklistů, kličkujících mezi nimi. Lidské mraveniště v kulisách města, kde z každého kamene stříká historie na všechny strany.

Ubytování je v centru, v uzoučké uličce Vicolo del Tinti, kde se skoro nedá projít s dvěma kufry, ale vešlo se tam ještě několik stolků několika restaurací. Tím je i přes zavřené okno v pokoji dost rušno. Prostě lidské mraveniště...

čtvrtek 28. září 2023

Závěrečný korsický relax

Po včerejším dramatu budeme relaxovat na pláži. Vybíráme nějaké možnosti u Olmety a vybíráme moc dobře. Nádherné malé plážičky s křišťálově čistou vodou. Jak to má být a jak jsme to tak často a pravidelně zažili jen na Korsice. U pláží jsou navíc restaurace, aby byl kontrast ke včerejší divočině a hladovění dokonalý. Jen se malinko obáváme, co s našimi krvavými šrámy udělá slaná mořská voda.

Zatáčky

Jízda autem po Korsice znamená neustálé kroucení volantem. I když vede cesta po vrstevnici údolím a měla by být skoro rovná, probíhá po úbočí kopců a klikatí se vlásenkou pěkně podle terénu. Asi jako na snímku obrazovky naší navigace. Pokud překonává nějaké převýšení, což je tu velmi časté, je z vlásenky divoká klikatice. Napočítali jsme průměrně 15 zatáček na kilometr cesty. Takže pokud tu najedeme za necelých 9 dní cca 1500 km, bude to znamenat 22500 zatáček.

středa 27. září 2023

Krásná rodinná túra

Jak už zde zaznělo, v době našeho příjezdu na Korsiku zde byly tři nově publikované keše, které dosud nikdo neodlovil. U dvou jsme udělali první zápis do logbooku hned první den cestou od trajektu. Poslední zůstala, protože byla stranou a taky se k ní muselo vyhrabat hore kopcom a musela tedy uzrát. 

Den D, kdy už se zdála uzrálá akorát, byl právě dnes. Předposlední celý den na Korsice. V plánu kromě výstupu k vodopádu Ortella a odlovu keše, bylo i odpolední pokoupání na pláži Campomoro. Autor krabice v listingu píše o "krásné rodinné túře". Tedy o příjemné procházce pro celou rodinu, včetně skotačících ratolestí a mimina v kočárku. 

Parkujeme pod kopcem u mostku přes místní říčku. Mapa ukazuje, že je to právě ta říčka, která o nějakých 300 výškových metrů výše tvoří vodopád. Cesta vede pohodlnou širokou cestou, tady by se s tím kočárkem jelo snadno. Na pravé straně, mezi cestou a potokem, napájejícím vodopádovou říčku Ajara, začínají ohrady pro korsická polodivoká prasátka. Roztomile se povalují za ohradou a Yveta si je fotí. Kdyby věděla...

Pokračujeme. Cesta se mění v cestičku a trochu se zvedá. Šlapeme odhodlaně dál až do okamžiku, kdy se cestička ztrácí a ztrácí, až se ztratí úplně. Koukám na mapu. Podle ní jsme kus vlevo od cesty, nějakých 50-70 metrů, to hravě srovnáme. Hravě...

Srovnávání "trochu" komplikuje skalnatý terén a hlavně lesní porost s mnohametrovými šlahouny ostružiní. Prodíráme se, jak to jde. A ono to moc nejde. Ve směru k cestičce se vždy zjeví neproniknutelná trnová houština a odkloní nás jinam. Ruce i nohy krvácejí. Stoupáme cik-cak vzhůru porostem a stále jsme těch 50-70 metrů od pěšiny. Terén se zvedá a přibývá skalek a roklí, což naše motání se v trní ještě více komplikuje. "Krásná rodinná túra", žene se nám hlavou.

Trvá skoro hodinu, než se poblíž přechodu přes potůček srovnáme na označenou cestičku. Smýváme krev a prach. A pokračujeme dál, teď už více zvesela, protože je naděje, že prodírání trním skončilo. Naděje je...

Zbytek cesty k vodopádu je už méně dramatický. Cestička se nám sice ještě párkrát ztratí, ale dostatečně hluboko a krvavě poučeni se rychle vracíme do správného kurzu. Ani po turistické pěšině se nejde úplně snadno, klouže to po prachu a po listí, občas musíme po čtyřech.

Konečně se zvukově hlásí cíl naší cesty - vodopád Ortella. Zvuk je pořádný, protože vodopád je pořádný. Pár desítek metrů vzhůru a možná i stovka metrů dolů. Žulová dohladka omletá skála, křišťálově čistá voda, která vynikne hlavně v tůňkách pod horní části vodopádu. Do té nejhlubší se mi chce hned skočit, má dobře 3 metry hloubky, ale vidět jsou i nejmenší detaily na dně. 


Zde by mohl příběh končit. Vrcholu pozitivna bylo dosaženo. Ale máme tu ještě naší kešku, že? Jdeme tedy hledat... 

Zkrátím to. Skoro hodinu prohledávám místo podle spoileru, ale není tu lautr nic. Zjevně minulý deštník buď krabici spláchnul, nebo ji zacementoval ve spáře tak důkladně, že ji ani moje šťourání klackem neodhalilo.

Zklamaně odcházíme, protože Yveta by ráda stihla pláž. Od vodopádu vedou dolů dvě cesty. Ta, po které jsme přišli a z druhé strany jiná. Končí v podobném místě, takže trasa kolem vodopádů tvoří hezký okruh. Vybíráme si tu, "co už známe". Jak pošetilé...

Zpočátku jde vše podle plánu. Držíme se turistické pěšiny a naše jediné nepozitivní emoce jsou ty spojené s neúspěšným hledáním kešky. Na útrapy cesty vzhůru je zapomenuto, krev je už zaschlá. Procházíme místy, kde jsme použili svou alternativní cestu vzhůru. Pak už jsme dole na úpatí kopce. Turistické značení je na rohu ohrady pro pašíky, s jasným pokynem šipkou, že tudy přes. Ahá, to vysvětluje, proč jsme cestou vzhůru zakufrovali. Nekoukali jsme po značkách a šli jednoduše po pěšince. Přelez je viditelně ošoupaný od turistů. Jde to snadno, kameny a klacky tvoří pohodlné schůdky. 

Jsme rádi, že se naše zbloudění lehce vysvětlilo a zvesela šlapeme dál s vidinou brzkého nasedání do auta a uhánění k plážovým Neumětelům. Jenže ouha...! Pěšina se opět ztrácí a i svérázné korsické značení turistických cest je tatam. Před námi je další ohrada pro pašíky. Podle stupně vydupanosti lze odhadnout, že jsme nyní vně. I výška ohrady budí respekt a rozhodně není tak snadno k přelezení, jako minulá. Zde malé odbočení. Ohrady jsou sestrojeny ze všeho, co majitel našel. Pletivo, klacky, trubky, palety, kusy plechů a ostnaté dráty. 

Váháme a zkoušíme obejít ohradu z jedné strany. Pěšinka tu rozhodně není. Zase houští a ostružiní. Již zaschlé šrámy opět krvácejí. A nejen to, končíme u další ohrady. Ten šílený místní zemědělec v honbě za mamonem ohradil vše, co se dalo, a chová prasátka, kam oko dohlédne. Nedá se nic dělat, přelézáme. A také přestáváme hodnotit, jestli je přelézání snadné, nebo ne. 

Za ohradou je něco jako cesta. Výborně, jsme zachráněni. Šlapeme a směr se zdá být správný. Jen v dálce řvou prasata, jakoby je na nože brali a taky vyjí vlci. Možná psi, ale to už je teď jedno...

Jdeme po cestě dál. Ale co to? Před námi stojí uprostřed cesty polodivoké prase jak stodola. Yveta odmítá jít do souboje. Jinudy se jít nedá, tak tedy zpátky a přes ohradu. Zkoušíme ohrady obejít z druhé strany. Jenže i tam je nutno přelézat. Přestáváme počítat přelézačky a přestáváme taky rozlišovat, jestli jsme uvnitř ohrady s pašíky, nebo vně. Zjevně se to ani moc poznat nedá. Orientujeme se jen podle stupně udusanosti a existence (na dohled) povalujících se prasátek. 

Dostáváme se k horskému potoku s korytem vystlaným velkými žulovými balvany. Začíná jít trochu o život. Máme svobodnou volbu mezi prodíráním se ostružiním na strmém svahu, přeskakováním kluzkých balvanů s osteoporotickou Yvetou, kde i malé uklouznutí skončí pravidelně zlomeninou, a přelézáním ohrad se řvoucími vepříky. Yveta co chvíli propuká v hysterický pláč. K tomu zase vyjí vlci. A ne někde v dálce, ale hodně blízko. Prostě "krásná rodinná túra"...

Chvíli se prodíráme ostružiním. Krev z nás crčí. Pak se zdá býti lepší cesta korytem potoka. Tam je výhoda, že vede zcela jistě k našemu autu. A taky vypadá v místní divočině nejschůdněji. Ale balvany jsou hladké a mokré. Blbá kombinace. Navíc zahlédnu v korytě před námi dalšího pašíka a nejsem si jist, že se mi podaří Yvetu přesvědčit, že prasátka jsou sice polodivoká, ale mírumilovná. A taky že ctí, co je před ohradou a co za ní. Sem se hodí dětská říkanka ze hry na schovávanou "před ohradou, za ohradou nesmí nikdo stát, nebo nebudu hrát". Škrábeme se od potoka vzhůru, prasata neprasata. Další ohrady přeskakujeme jak rození překážkáři. V dáli vidím vlnité plechy, co si pamatuji z cesty vzhůru. Ještě jedno překonání ohrady a jsme po děsuplné hodině boje o život zase na cestě a rozhodně na té správné straně ohrady. Zhluboka vydechujeme a míříme k autu. To, že nám očichává pneumatiky petice malých hnědých selátek bereme už jen jako roztomilou třešničku na děsivém dortu.

Celé martyrium trvalo přesně 5 hodin. Z toho 45 minut hledání keše u vodopádu a možná 10 minut kochání se jeho krásami. A pointa na závěr? Cesta autem z parkoviště byla plná prasat. Nereagovali ani na troubení z půlmetrové vzdálenosti. Už už jsem chtěl do jednoho zvláště statného černého kusu strčit čumákem auta, aby laskavě uvolnilo cestu, když jsem si všimnul dvou stařenek opodál, jak statné prasnice odhánějí z cesty holýma rukama. Zjevně jsou divoká korsická prasátka, co tak chutnají v šunkách, pršutech, salámech a klobáskách, velmi flegmatická a možná i milá zvířátka.
 
Ano, odpoledne měla být pláž. Jenže pro samý boj o život ji nestíháme. Tedy zoufale k ní jedeme, ale už je po slunce západu a restaurace na pláži má v duchu místních tradic ještě zavřeno. Končíme den zkrvavení, s nervy nadranc a hladoví. "Krásná rodinná túra", jak má být...

Kostel v Bastelica

Dnes jsme se rozhodli trochu hejbnout kostrou a vyšlápnout si k vodopádu Ortolla, kde je poslední zatím neodlovená keš na Korsice.

Na posledním úseku cesty leží městečko Bastelica s krásným kostelem. Má dvě prostorné boční lodě a hlavně ukázková vitrážová okna, kterými navíc prosvítalo vnější sluníčko a malovalo po zdech a podlaze kostela čarokrásné obrazce.

úterý 26. září 2023

Kam pojedeme na večeři?

Po celodenním plážování začínáme mít trochu hlad. Cestou zpátky proto míříme do Porto Vecchio, kde je krásné historické centrum se spoustou restauraci všeho druhu. Je nám po pár korsických zkušenostech jasné, že ve čtyři odpoledne nebudou mít ještě otevřeno, tak přijíždíme v šest. A co myslíte? Všechny občerstvovny úhledně připraveny do akce, ale žádná (slovy žádná) neměla otevřeno! A to jsme se ptali minimálně v desítce z nich. Naštvaně si kupujeme poslední dvě panini v pekárně a zaléváme prach z pláže pivem Pietro (které jediné bylo v půllitru) v baru na náměstí. Zasyčelo...!

P. S.
V baru měli i Budvar a Plzeň. Ale jen ve třetinkách. Pietro šlo vypít, ale druhé už bych nedal.

Pláž Saint Antoine

To bylo řečí, že se nebudeme povalovat po plážích, a nakonec byla Saint Antoine náš dnešní hlavní cíl. Je nedaleko od Les Trois Pointes vedle Bonifacia, kde jsme byli předevčírem. Okouzlily nás vysoké vápencové útesy a tak zas kroutíme jednu zatáčku za druhou, abychom podobnou krásu zažili ještě jednou.

Podobnou, ale řekněme si rovnou, mohutně upgradovanou. Ano, vápencové útesy byly, ale k tomu bělostná pláž, divoce zerodovaná skála nad námi, v ní z druhé strany dvě jeskyně, vzadu ostrůvek s kapličkou, k tomu propadlina zalitá vodou a celé to doslova korunovala neuvěřitelně křišťálově čistá voda, ve které plavala hejna rybek, co se neohroženě motaly kolem našich nohou hned při vstupu do moře. Dno s bílým pískem samozřejmě znamenalo krásnou tyrkysovou barvu. Kýč jak bič...


Celá ta nádhera je nejlépe vidět na rybičkovém videu. Hlavně pokud si ho přepnete do vyššího rozlišení. Všimněte si, ze si vůbec nevšimnete, že rybky byly skoro půl(!) metru pod hladinou:

pondělí 25. září 2023

Porto Vecchio

Vracíme se na jih. Stavíme v přístavu Solenzara na kafe, zmrzlinu a nakonec i na rybí polévku aziminu a salát s kozím sýrem v taštičkách z tenkého papírového těsta. Nad Porto Vecchio smočíme těla na krásné pláži Fautea. Pak couráme v zapadajícím slunci historickým centrem Porto Vecchio a můžeme jet spokojeně do našeho horského korsického bydla.

Poznámka k fotce z pláže s třemi osobami a kůlem. Ten kůl na pláži nebyl. Trojice přišla, chvilku na pláži lelkovala, pak pán odněkud přinesl kůl, zapíchnul ho spodkem do písku a za vršek držel. Paní se o kůl opřela, navlékla si boty a mohlo se zas uklízet do původního stavu a jít...